Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Liceum Ogólnokształcące
Gimnazjum im. Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka
Świetlica szkolna.
Odyseja umysłu - Zapraszamy do galerii


Świat zmienia się coraz szybciej...

Wiedzy przybywa bez przerwy i to, co niedawno wydawało się pewne, już wkrótce może okazać się nieaktualne. Postęp naukowo-techniczny ma niespotykane dotąd tempo, a społeczeństwo jutra będzie inne niż obecne. Dlatego nie da się do końca przewidzieć problemów, jakie niedługo będą musieli rozwiązywać dzisiejsi uczniowie. Rozwiązując złożone problemy, Odyseusze przekonują się, że warto połączyć wiedzę z różnych dziedzin i wykorzystać ja w praktyce.

Nie obawiają się podejmować ryzyka, ponieważ w Odysei Umysłu pomyłka nie wiąże się z przykrymi konsekwencjami.

Pracując samodzielnie, czuja się odpowiedzialni za to, co sami tworzą i są dumni z tego co sami osiągną. Przełamując zahamowania, stają się bardziej pewni siebie i odkrywają własne możliwości. Działając w grupie ludzi o rożnych talentach i zainteresowaniach - nabierają szacunku dla odmiennych osobowości, uczą się od siebie i inspirują nawzajem. Wszak w zespole fajniej świętować sukces, ale i łatwiej radzić sobie z porażką.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs edukacyjny, w którym rokrocznie bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Pomysłodawcą idei konkursu jest dr. C. Samuel Miklus - profesor Rowan University w USA. Do Polski program sprowadziła w 1989 r. prof. J. Sołowiewa z Uniwersytetu Gdańskiego.

...Odyseja umysłu rozwija osobowość odważną, zaradną, wytrwałą, silną, otwarta na innych, zadowolona z siebie...

(w artykule wykorzystano materiały z folderu "Wyrusz z nami w podróż, jaka jest edukacja")
W Zespole Placówek Oświatowych mamy drużynę Odyseuszek już od dwóch lat! W ubiegłym roku zabrakło im zaledwie 4 punkty aby pojechać na finał ogólnopolski. Jak na pierwszy występ był to ogromny sukces!

Aktualnie drużyna składa się z uczennic z klasy V i VI Szkoły Podstawowej - W. Wenerska, O. Hardy, J. Sznajder, K. Kamińska, W. Hołyńska, S. Chełmieniewicz i A. Babska (szefowa odyseuszek).

Drużyna w tym roku wybrała również problem długoterminowy związany z przedstawieniem teatralnym - "Jedzenie na scenie" (w roku ubiegłym "Zabawa w zabobony").
Jak zwykle nie było łatwo, bo było wiele ograniczeń i jednocześnie wymagań technicznych, które drużyna musiała rozwiązać wspólnie. Na szczęście jak już nic nie da się wymyślić to zawsze można zastosować SCAMPER. W każdym bądź razie w tym roku w spektaklu oskarżono mleko o to że jest niezdrowe.
(należało podać autentyczne fakty!!!), oskarżycielem była sałatka, werdykt skazujący mleko wydała ława przysięgłych - ryba, banan, zupka w proszku, coca cola i pizza. Ponieważ ława przysięgłych została zrobiona z brystolu itp. materiałów, zainstalowano im po jednej rączce, które przekręcały się w trakcie spektaklu informując widzów o werdykcie - było to rozwiązanie techniczne, które ukazało talenty konstruktorskie dziewcząt.
W Poznaniu na eliminacjach rejonowych polskiej edycji konkursu w tym roku robiliśmy czapelusze.
Odwiedziliśmy jak zwykle IMAX i "Alicję w krainie czarów", dowiedzieliśmy się jak wiele udało się nam osiągnąć przez kolejny rok pracy - punktacja drużyny wzrosła ponad dwukrotnie!!! Nie odstaliśmy się na eliminacje ogólnopolskie, co nas zmusza do jeszcze większego generowania pomysłów, tym bardziej, że widzieliśmy znakomite dekoracje ubiegłorocznych Mistrzów Świata.

Uwagi sędziego głównego problemu "Jedzenie na scenie" - "nie słyszałam jeszcze, aby dwie osoby mówiące razem ten sam tekst tak równo to wykonywały, a ta blondyneczka (Oliwia) w ogóle nie przejmowała się, że sprzęt nie działa, ze stoickim spokojem dokonywała jego "przeglądu technicznego" i jak one dobrze tańczą (czy to może jakiś zespół?)"

Refleksje trenera - "spodziewaj się niespodziewanego" tego się nauczyłam się pracując z drużyną odysejową. Trudna praca nad problemem długoterminowym i przygotowaniem drużyny do rozwiązania problemu spontanicznego jest nie lada wyzwaniem dla wszystkich, ale radość tym większa, gdy wychodząc ze "spontana" czy udzielając odpowiedzi sędziom po spektaklu widzę uśmiechnięte, życzliwe, pewne siebie "generatory pomysłów" - odyseuszki .Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali, udzielali różnych porad, ćwiczyli z nami "spontany" i poświecili czas i pieniądze, abyśmy pojechali do Poznania na eliminacje - dryżyna Odysei Umysłu i trener D. Majewska

Dorota Majewska 


Copyright © 2006 - 2018 by Zespół Placówek Oświatowych w Siedlisku
Autor: Jacek Ziemianek