Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Liceum Ogólnokształcące
Gimnazjum im. Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka
Świetlica szkolna.
Trzymaj formę! w naszej szkole - Zapraszamy do galerii !! Odyseuszki

Sprawdź swoją wiedzę o warzywach i owocach
weź udział w quizie:
QUIZ I - Skąd pochodzi...?
QUIZ II - Wiadomości o warzywach i owocach


PREZENTACJA PROGRAMU "TRZYMAJ FORMĘ"
ZPO W SIEDLISKU

20 kwietnia 2010r. pozytywnie zakręcone Odyseuszki z klasy V i VI postanowiły udowodnić swoim koleżankom i kolegom (nie pomijając nauczycieli), że mleko jest niezdrowe (!?!).
Owo udowadnianie zaczęło się od spektaklu "Jedzenie na scenie" w którym pyszna i zdrowa sałatka (Joanna Sznajder i Agata Babska) oskarża mleko (Weronika Wenerska i Sylwia Chełmieniewicz) o powodowanie najrozmaitszych dolegliwości (zaleganie flegmy, katar, kaszel, choroby płuc, trądzik i jeszcze inne, które strach wymieniać!).
Jak każdy oskarżony - mleko z zaciekłością i niezwykłym uporem ( jestem boski! jestem "macho" i mam ten błysk w oku!) usiłuje się bronić.
Sprawę rozwiązuje olej (Karolina Kamińska w zastępstwie za Wioletę Hołyńską) tłumacząc skłóconym produktom, że i tak wylądują w zupie. Ostateczny werdykt skazujący mleko na "ugotowanie" wydaje ława przysięgłych (produkty spożywanie w codziennej diecie na całym świecie - pizza, ryba, coca-cola, zupka w proszku, banan). "Rzecz" ma miejsce na torach przy starym, odrapanym murze, z muzyką stosowną do klimatu romansu rodem z horroru (przedstawienie zostało przygotowane samodzielnie przez szkolną drużynę Odysei Umysłu).
Po prezentacji przedstawienia zauważono u niektórych uczestników zdziwione i zmartwione miny - to co teraz mamy jeść? Wychowawczyni klasy VI lekko zbladła na wieść, że po spożyciu mleka w naszym organizmie przez 4 godziny robi się ser i w tym czasie wszystko co zjemy "oblepi" ten ser i będzie zalegać w jelitach!!!
(zainteresowanych kontrowersyjnymi informacjami, teoriami i pomysłami na temat jedzenia odsyłamy do lektury Michała Tombaka o długim i zdrowym życiu)
Aby troszkę obniżyć u uczestników poziom stresu zaproponowano gry i quizy wiedzy dotyczące: znajomości pochodzenia owoców, warzyw, ich składu, właściwości, utrwalono też wiadomości na temat zdrowych produktów mlecznych (kefir, jogurty, sery). Nagrodę w postaci cukierków owocowych wygrała klasa VI , chociaż wszystkie drużyny wspaniale rywalizowały i popisały się wiedzą.
Na zakończenie zaproponowano degustację "płatków z mlekiem" - bez mleka ( płatki owsiane, nasiona słonecznika, orzechy laskowe i włoskie, rodzynki i żurawina wymieszane z jogurtem, miodem lub dżemem).
Mamy nadzieję, że nasz zamysł zwrócenia uwagi na zdrowe odżywianie się, aby utrzymać dobrą "formę" przez cały dzień odniósł spodziewany skutek !


pozytywnie zakręcone odyseuszki i trener drużyny D. Majewska(podsłuchane w trakcie prezentacji)

- Co? Mleko jest niezdrowe?!?

- To co ja mam jeść na śniadanie?

- Ale przecież cukierki są niezdrowe! Aha - owocowe mogą być.

- Ble!

- No daj wreszcie tego jogurtu!

- Idź na lekcję! - Nie!!! Jeszcze jem!Dorota Majewska 


Copyright © 2006 - 2018 by Zespół Placówek Oświatowych w Siedlisku
Autor: Jacek Ziemianek